Anne olduğunuz günlerin hayalini kuruyorsunuz değil mi?

Güzel hayaller kurarken, doğum masraflarını düşündüğünüzde içinizi bir endişe kapladığını biliyoruz.

İşte doğum sigortası; her geçen gün yükselen tıbbi enflasyona karşı, sizin gibi annelik hayali kuran kadınların yardımına yetişiyor!

Doğum sigortası, bu endişenize bir çözüm olabilir fakat çoğu kişi doğum sigortalarını anlamakta zorluk yaşıyor.

Şimdi söyleyeceklerimize kulak verin:

Sizin yapmanız gereken tek şey; hamileliğinizi takip edecek doktoru ve doğum yapacağınız hastaneyi belirlemektir. Kararınızı verdikten sonra en iyi doğum sigortasını seçebilmeniz için 3 basit yolu takip etmeniz yeterli olacak. İşte bu kadar kolay!

Doğum sigortasını kullanabileceğiniz hastaneleri, teminat kapsamını ve limitleri merak ediyorsanız, yola çıkmaya hazırsınız.

 

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası; hamilelik rutin kontrollerini, hamilelik tahlil ve tetkiklerini, TORCH taramasını, NST ve ikili tarama testini, gebelik komplikasyonlarını, normal veya sezaryen doğuma ait masrafları karşılayan sağlık sigortası türüdür.

Hiperemezis, preeklampsi, düşük, düşük tehdidi, zorunlu kürtaj, doğum ve gebeliğin neden olduğu rahatsızlıklar,doğum öncesi ve sonrası oluşabilecek komplikasyonlar doğum sigortasının kapsamındadır.

Doğum sigortası; doğum teminatlı özel sağlık sigortası veya doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası olacak şekilde satın alınır. Yani hamilelik ve doğum masraflarınızın karşılanması için doğum teminatının mutlaka poliçeye eklenmesi gerekmektedir.

 

 

Neden Doğum Sigortasına İhtiyacınız Var?

Tıbbi enflasyon her sene %15 ile %18 arası artış göstermektedir. Yani önümüzdeki beş sene içinde özel hastanede doğum yapabilmenin fiyatı 2 kat daha fazla olacaktır. Sorumluluk sahibi bir ebeveyn olarak, hamilelik ve doğumla ilgili tüm harcamalara hazır olmanız gerekir. 

Tıbbi harcamalarınız, hamilelik dönemi ve doğum sonrası artmaya devam ederken, beklenmedik harcamaların da karşınıza çıkabileceğini unutmayın. Doğumu kapsayan özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortasına ek olarak doğum paketi almanız sizin için avantajlı olacaktır.

 

İhtiyaçlarınıza ve Bütçenize Göre Doğum Sigortası Seçebilmenin 3 Yolu

 

1. Yol :  Özel Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Özel sağlık sigortaları kişiye özel düzenlenebilen bir sigorta türüdür. Sizin hamilelik ve doğum için belirleyeceğiniz teminat kapsamı, limit, katılım payı oranı ve anlaşmalı hastane ağına göre masraflarınız karşılanacaktır. Limitsiz doğum sigortası seçebileceğiniz gibi limitli ve katılım payı oranı olan bir doğum sigortası da seçebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamı oldukça geniştir. Özel sağlık sigortası doğum paketi kapsamını oluştururken; gebelik rutin kontrollerini, gebelik komplikasyonları tedavisini ve yeni doğan teminatını ekstra prim ödeyerek poliçenize ekleyebilirsiniz.

 

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Limitleri

Özel sağlık sigortası doğum teminatı limiti, seçeceğiniz sigorta şirketine ve doğum paketinin kapsamına göre değişkenlik gösterir. 

Örnek vermek gerekirse; özel sağlık sigortası doğum teminatı için limitli bir poliçe aldığınızı düşünelim. Hamilelik rutin kontrolleriniz için belirlediğiniz limit yıllık 3.000 TL olsun. Doğum eyleminiz içinde belirlediğiniz limit 8.000 TL olsun. 9 ay boyunca yapacağınız hamilelik rutin kontrolleri, tahliller ve tetkikler yıllık 3.000 TL limiti aşmamalıdır. Aynı şekilde doğum eylemi için belirlediğiniz 8.000 TL limit tutarını, doğum yapacağınız hastanede aşmamanız gerekmektedir. Doğum sigortanız için belirlediğiniz limitleri aşmanız durumunda aştığınız miktar için poliçenizden yararlanamazsınız.

Özel sağlık sigortalarında katılım payı oranı vardır. Eğer yüzde %80 katılım payı oranı ile bir doğum sigortası aldıysanız, sigorta şirketi doğum masraflarınızın sadece %80’ini öder ve geriye kalan %20’lik kısmı siz hastaneye ödersiniz. Özel sağlık sigortalarında katılım payı oranınız ne kadar artarsa, doğum sigortası için ödeyeceğiniz prim aynı oranda düşecektir. Katılım payı oranı belirlemeden tüm masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanmasını isterseniz, ödeyeceğiniz prim daha yüksek olacaktır. Burada önemli olan nokta sizin doğum sigortası için ayırabileceğiniz bütçedir.

 

2. Yol : Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Doğum sigortası için ikinci yol tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Özel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı alabilmeniz için gerekli şartları sağlamanız gerekir. Ayakta tedavi teminatının poliçede seçilmiş olması, doğum sigortası alabilmeniz için ön koşuldur. İkinci koşul ise hamile olmamanızdır.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Limitleri

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı özel sağlık sigortalarına göre daha anlaşılır ve kullanışlıdır. Her ne kadar özel sağlık sigortası kadar kapsamlı bir doğum sigortası sunmasa da primlerinin daha ucuz olması yoğun talep görmesine neden olmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı SGK destekli olduğu için katılım payı oranı yoktur. Hamilelik ve doğum masraflarınız %100 sigorta şirketi tarafından karşılanır. Doğumunuzu limitsiz, SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede yapabilirsiniz. Ayrıca poliçenizde ayakta tedavi teminatı olduğu için; gebelik rutin kontrolleri, tahliller, tetkikler ve gebelik komplikasyonlarından dolayı oluşabilecek rahatsızlıklar limitsiz karşılanır. Yani özel sağlık sigortalarındaki gibi belirlenmiş limit tutarı yoktur.

Örnek vermek gerekirse; özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında gebelik rutin kontrolleri 3.000 TL limitli iken tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında yıllık 9 adet doktor muayenesi ile sınırlıdır. Bu 9 adetlik doktor muayene limiti; gebelik rutin kontrolleri, tahlilleri ve tetkikleri için belirlenmiş olup her bir muayene adedi için belirlenmiş limit tutarı yoktur. Yani ilk kadın doğum doktor muayenesinde 1.000 TL’lik bir masrafınız dahi çıksa diğer doktor muayene adetlerinizi etkilemez.

 

 

3. Yol : Hamileyken Doğum Sigortası (Bekleme Süresiz Doğum)

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı alabilmeniz için hamile olmamanız gerekmektedir. Eğer hamileyseniz ve doğum sigortası yaptırmak istiyorsanız üçüncü yolu tercih etmeniz gerekmektedir. 

 

Hamileyken Doğum Sigortası Limitleri

Hamileyken doğum sigortası almanız durumunda elbette yine belirlenmiş limitler olacaktır. Doğum masraflarınız için belirlenmiş bir limit yoktur. Fakat gebelik rutin kontrolleri,tahlil ve tetkikleriniz için belirlenmiş limit, yıllık 8 ile 13 adet doktor muayenesi şeklinde değişmektedir. Ayrıca gebelik komplikasyonlarını doğum sigortanıza ekleyebilmeniz için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

Sezaryen Doğum Masrafları Doğum Sigortası Kapsamında mıdır?

Evet, sezaryen doğum masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanır.

Özel sağlık sigortası doğum teminatında sezaryen doğum masrafları tercih edeceğiniz sigorta şirketinin belirlediği limit kadar karşılanacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise sezaryen doğum masrafları %100 ve limitsiz karşılanır.

 

 

Doğum sigortası bebek ile ilgili masrafları karşılar mı?

Doğum sonrası bebeğinizde bir komplikasyon oluşması veya kuvöze girmesi durumunda masrafların karşılanması için özel sağlık poliçesinde yenidoğan teminatı olmak zorundadır. Bebeğinizi olası risklere karşı güvence altına almak istiyorsanız yenidoğan teminatı mutlaka poliçeye eklenmelidir.

 

 

Anne ve Baba Adaylarına Özel Tavsiyelerimiz

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğum sigortası seçmeden önce beklentilerinizi, ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi iyi belirleyin. Doğum yapmak istediğiniz hastaneyi belirleyin. Doğum sigortasından beklentilerinizi düşünerek poliçenizin kapsamını oluşturun. En önemlisi sigorta şirketlerinin belirlediği bekleme süresine ne kadar sadık kalabileceğinizi planlayın. Eğer yakın bir zamanda hamilelik planlıyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı almanız daha mantıklı olacaktır.

“Doğum sigortası almak mantıklı mı?” gibi bir soru varsa aklınızda kendinizi doğum yapacağınız güne götürün. Cebinizden hiç bir ücret çıkmayacağını düşünerek, kendinizi son teknoloji ile donatılmış iyi bir hastanede ve özel odanızda hayal edin. Bebeğiniz sağlıkla doğmuş ve kendinize ait özel odanızda tüm sevdikleriniz ile birliktesiniz. Hayatınızın belki de en özel ve en güzel dönemini, doğum sigortası ile endişelerden uzak yaşayabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları için sitemizden teklif al butonu veya iletişim formundan teklif alın, bu özel döneminizde size destek olalım. Sigorta şirketleri arasında karşılaştırma yapıp, ihtiyacınıza en uygun doğum için sağlık sigortasını birlikte seçelim. Doğum sigortası ile ilgili teminat kapsamını ve limitlerini de birlikte belirleyelim. Hafta içi her gün 09:00-18:30  saatleri arasında  0212 615 52 52  nolu ofis numaramızdan ayrıca  7 gün 24 saat 0545 802 52 52 nolu WhatsApp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.